Solar Industry

WYKORZYSTYWANIE PANELI SŁONECZNYCH NA MAKSA!

Solar industry – Aktualnie energia słoneczna jest tańsza niż kiedykolwiek dzięki spadającym kosztom i rosnącej wydajności paneli fotowoltaicznych. Należy jednak rozważyć jedną rzecz: ustalenie rzeczywistego kosztu energii słonecznej. To coś więcej niż tylko cena paneli i ich znamionowa moc wyjściowa. Należy wziąć pod uwagę żywotność paneli. Do tego dochodzi „wydajność energii słonecznej” systemu – czyli ile faktycznie wygeneruje energii elektrycznej w ciągu roku.

Panele fotowoltaiczne ocenia się pod kątem wydajności. Mocy wyjściowej w suchych, standardowych warunkach laboratoryjnych. Oczywiście system energii słonecznej użytkownika końcowego nie jest instalowany w laboratorium. Montowany na zewnątrz, gdzie różne rzeczy mogą zmienić jego rzeczywisty uzysk energii słonecznej. Dlatego Biuro Technologii Energii Słonecznej Departamentu Energii (SETO) finansuje badania. Nad lepszymi, wytrzymalszymi modułami, które mają być bardziej wytrzymalsze i generować więcej energii elektrycznej w mniej niż idealnych warunkach. 

Solar Industry – JEST GORĄCO!

Wysokie temperatury obniżają napięcie ogniwa słonecznego – co, jak można się domyślić, jest rzeczą złą. Konwencjonalne dachowe moduły fotowoltaiczne mogą w gorące letnie dni tracić nawet 30 procent produkowanej energii elektrycznej. Naukowcy z Arizona State University próbują rozwiązać ten problem, ulepszając warstwę spodnią – lub dolną – modułu fotowoltaicznego. Służy on jako izolator elektryczny i chroni moduł przed wilgocią i innymi szkodami środowiskowymi. Badając warstwy tylne o różnych właściwościach przewodzenia ciepła, zespół ma nadzieję, że panele słoneczne będą chłodniejsze i poprawi się ich działanie w czasie intensywych upałów.

PROBLEMY Z CZYSTOŚCIĄ

Innym problematycznem sposobem, w jaki panele tracą moc, jest po prostu zabrudzenie. Skutki brudzenia różnią się znacznie w zależności od lokalizacji, ale 10-procentowy spadek wydajności energii nie jest rzadkością. Badania nad warunkami środowiskowymi i procedurami konserwacji paneli mogą pomóc nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób i dlaczego panele tracą moc na rzecz brudu co z kolei może prowadzić do lepszego przewidywania zabrudzenia z jednego systemu solarnego do drugiego i bardziej skutecznych zabiegów odpornych na zabrudzenia dla szkła modułów fotowoltaicznych.

Solar IndustryPADAJĄCE CIENIE

Podczas gdy ciepło i brud zmniejszają wydajność energetyczną paneli słonecznych w dość prosty sposób. Cienie są nieco bardziej skomplikowane. W przypadkach, gdy słaba chmura przechodzi nad modułem słonecznym, poziomy mocy są po prostu zmniejszane. Czasami jednak światło jest całkowicie lub regularnie blokowane przez trwałą konstrukcję – taką jak słup osłaniający tylko jedną część modułu – co może w rzeczywistości powodować „gorące punkty”, które z czasem mogą uszkodzić moduł. Uniwersytet Michigan, pracuje nad sprytnym rozwiązaniem: „super-komórka” która może faktycznie zrównoważyć moc w module na poziomie komórki. Dzięki temu niezacienione ogniwa mogą normalnie pracować, zwiększając wydajność energetyczną modułu, a nawet poprawiając jego trwałość.

Zwiększanie uzysku energii jest nadal owocnym przedmiotem badań laureatów SETO. SETO, poczyniło już ogromne postępy w zakresie wydajności ogniw słonecznych – w tym niedawne ogłoszenie, że nowy projekt Uniwersytetu Stanowego Ohio ma potencjał osiągnięcia 40% wydajności. Zwiększenie uzysku energii pomoże obniżyć koszty energii słonecznej w rzeczywistym świecie. 

Publikacja przygotowana przez Studio graficzne Aim.
Solar Industry
Solar Industry

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi Social media, na których prezentujemy nasze realizacje: