Panele polikrystaliczne
Panele polikrystaliczne (inaczej nazywane multikrystalicznymi) to panele słoneczne, które zbudowane są z kilku kryształów krzemu w jednym ogniwie fotowoltaicznym. Obecnie mamy trzy rodzaje paneli słonecznych: polikrystaliczne, monokrystaliczne oraz cienkowarstwowe. Każde z nich wytwarza energię słoneczną, ale charakteryzują się między sobą odmiennymi cechami, zasadami działania oraz zastosowaniem. W poniższej publikacji omówimy podstawowe zagadnienia dotyczące polikrystalicznego panelu słonecznego.
Co to są panele polikrystaliczne?
Panele polikrystaliczne mają charakterystyczny niebieski kolor, otrzymany przez liczne kryształy krzemu. W przypadku tych paneli stapia się kilka kawałków krzemu, które w następnej kolejności tworzą płytki polikrystaliczne. Charakterystyczną cechą omawianych paneli jest fakt, że kadź z roztopionym krzemem poddawana procesowi ostygnięcia na panelu. Co znacznie obniża koszty produkcji. Istotne jest również to, że ze względu na obecność wielu kryształów krzemu, panele multikrystaliczne dają możliwość niewielkiego ruchu elektronów wewnątrz ogniw. Dzięki temu możliwe jest lepsze tworzenie energii.
Sposób działania paneli multikrystalicznych
Panele słoneczne są zbudowane z licznych ogniw fotowoltaicznych. Dzięki temu, że są urządzeniem półprzewodnikowym, promienie słoneczne padające na złącze PN, przekazują energię elektronom, aby w następnej kolejności mógł płynąć prąd elektryczny. Chcemy tu wyjaśnić, że materiały typu P są pozbawione elektronów, natomiast materiały typu N, posiadają ich ogromną ilość. Z ogniwami połączone są dwie elektrody. Wszystkie te elementy współpracują ze sobą, aby mogły funkcjonować jako jednostka generująca energię elektryczną.
Cechy paneli polikrystalicznych
Z całą pewnością, panele multikrystaliczne ze względu na swoją budowę posiadają wiele zalet, które tutaj krótko omówimy:
- Przyjazne dla środowiska, ze względu na swoją budowę. Powodem tego, jest użycie prawie całego materiału podczas procesu produkcji, dzięki czemu generujemy mniejszą ilość odpadów
- Tańszy i łatwiejszy montaż, dzięki własnej ramie konstrukcyjnej
- Działają bardziej wydajnie, dzięki wysokiej gęstości masy
- Niższa tolerancja na ciepło w porównaniu z panelami monokrystalicznymi
- Dozwolona maksymalna temperatura paneli to 85 stopni Celsjusza, a minimalna – 40 stopni Celsjusza
Podsumowanie
Podsumowując, gdy wybierasz panele słoneczne, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Efektywność kosztowa paneli polikrystalicznych przyczynia się do ich częstego wyboru zarówno przez osoby prywatne i firmy. W momencie, gdy stoisz przed wyborem montażu paneli słonecznych dobrze, żebyś dokonał solidnego porównania paneli polikrystalicznych oraz monokrystalicznych. Ze względu na coraz większą świadomość ekologiczną oraz zwiększające się koszty za media, bardzo duża część społeczności sięga po alternatywne źródła energii.
Dlatego, jeśli interesujesz się tematem montażu paneli, ale nie wiesz jak zacząć, to zachęcamy do kontaktu. Bez wątpienia udzielimy wszelkich informacji oraz pomożemy w składaniu wniosków o dotacje krajowe lub lokalne.
Najnowsze komentarze