Panele monokrystaliczne
Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Jeśli zastanawiasz się nad wyborem paneli fotowoltaicznych z całą pewnością zadałeś sobie to pytanie i chciałbyś dokonać najlepszego wyboru.
Zanim podejmiesz decyzję warto poznać charakterystykę tych ogniw fotowoltaicznych, dlatego też postaramy się szczegółowo omówić je w tym artykule.
Panele monokrystaliczne – produkcja
Jako ciekawostkę możemy podać, iż metodę produkcji krzemu monokrystalicznego odkrył w 1918 roku polski naukowiec Jan Czochralski, a w 1941 stworzono pierwsze takie ogniwo.
Jeśli zastanawiałeś się nad tym jak wygląda proces produkcji to pokrótce możemy go przedstawić w 7 głównych etapach:
- wytwarzanie krzemu metalurgicznego
- oczyszczenie krzemu metalurgicznego
- stworzenie sztabek krzemu
- produkcja wafli krzemowych
- poddanie procesowi ulepszania
- dyfuzja
- proces poprawy przewodności
Jak wyglądają panele monokrystaliczne?
W momencie, gdy zobaczysz na dachu ogniwa fotowoltaiczne w kolorze czarnym możesz mieć pewność, że są to panele monokrystaliczne. Powodem tego jest zawartość czystego krzemu. Posiadają kwadratowe plastry, które mają zaokrąglone krawędzie.
Jakie są właściwości paneli monokrystylicznych?
Jeżeli zależy Ci na najwyższej wydajności to powinieneś wybrać panele monokrystaliczne. Ich współczynnik to 15-20%.
Wydajność temperatury wynosi około -0,3%/C do – 0,5%/C. Oznacza to, że przy wzroście temperatury o 1 stopień Celcjusza ogniwo chwilowo utraci 0,3% do 0,5% swojej wydajności.
Reasumując, przeliczając roczną utratę wydajności dowiesz się, iż system ten może działać nawet przez 40 lat.
Ważne, że wspomniane ogniwa możemy poddać procesowi recyclingu. Jest to spowodowane ich budową. Prawie 85% płytek krzemowych, 95% szkła i 100% elementów metalowych możemy ponownie przetworzyć.
Ogniwa polikrystaliczne – podstawowe informacje
Panele polikrystaliczne są wykonane z wielu różnych fragmentów krzemu, dlatego nazywamy je multikrystalicznymi lub wielokrystalicznymi.
Kiedy zobaczysz ogniwa fotowoltaiczne w kolorze niebieskim możesz być pewien, że są to panele polikrystaliczne. Ze względu na swoją budowę mają niższą wydajność wytwarzania energii słonecznej, a ich żywotność szacuje się na około 20-30 lat.
Porównanie kosztów paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych
Panele monokrystaliczne są droższe w produkcji w porównaniu z polikrystalicznymi. Niższy koszt produkcji polikrystalicznych spowodowany jest mniejszą ilością generowanych odpadów i zużywanej energii. Zdarza się, że panele poli-Si są wytwarzane z pozostałości po produkcji mono-Si, co zmniejsza ilość resztek krzemowych.
Biorąc pod uwagę koszty ogniw musisz uwzględnić fakt, że pomimo niższej ceny poli-Si będą zajmowały większą przestrzeń na Twoim dachu w porównaniu z mono-Si. Monokrystaliczne wymagają mniejszej powierzchni na wytworzenie tej samej ilości energii co ogniwa polikrystaliczne.
Publikacja przygotowana przez Studio graficzne Aim.
Montaż paneli monokrystalicznych
Jeśli podjąłeś decyzję, że chcesz postawić na nowoczesność to najlepiej będzie ugruntować ją istotnymi informacjami technicznymi. Na pewno weź pod uwagę w analizie wydajności prawidłowy montaż. Musisz go potwierdzić solidnymi obliczeniami oraz właściwym projektem instalacji. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę rozkład światła słonecznego i ciągłej wentylacji.
Najnowsze komentarze