Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne – Które z nich będą miały większą efektywność, w wybranej przez Ciebie instalacji fotowoltaicznej?

Polikrystaliczne panele

Panele polikrystaliczne (inaczej nazywane multikrystalicznymi) to panele słoneczne, które zbudowane są z kilku kryształów krzemu w jednym ogniwie fotowoltaicznym. Obecnie mamy trzy rodzaje paneli słonecznych: polikrystaliczne, monokrystaliczne oraz cienkowarstwowe. Każde z nich wytwarza energię słoneczną. Charakteryzują się między sobą odmiennymi cechami, zasadami działania oraz zastosowaniem. W poniższej publikacji omówimy podstawowe zagadnienia dotyczące polikrystalicznego panelu słonecznego. Więcej na temat tych paneli dowiesz się w publikacji o Panelach polikrystalicznych.

Panele monokrystaliczne

Jako ciekawostkę możemy podać, że metodę produkcji krzemu monokrystalicznego odkrył w 1918 roku polski naukowiec Jan Czochralski, a w 1941 stworzono pierwsze takie ogniwo.

Jeśli zastanawiałeś się nad tym jak wygląda proces produkcji. Możemy go przedstawić w 7 głównych etapach:

  • wytwarzanie krzemu metalurgicznego
  • oczyszczenie krzemu metalurgicznego
  • stworzenie sztabek krzemu
  • produkcja wafli krzemowych
  • poddanie procesowi ulepszania
  • dyfuzja
  • proces poprawy przewodności

Całość informacji i Panelu monokrystalicznym i jego właściwościach dowiesz się z artykułu Panele monokrystaliczne.

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne
Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne

Panele fotowoltaiczne / monokrystaliczne, które wybrać?

Skoro już wiemy, jaka jest różnica między panelami fotowoltaicznymi, mamy pewność, że panel monokrystaliczne w znaczącym stopniu przeważają na polikrystalicznymi. Głównym czynnikiem, który wpływa na tę różnicę, jest krzem (jego czystość, gęstość rozłożenia) oraz specyfikacja jego produkcji.

Dla małych przestrzeni, lub domów z małymi powierzchniami dachu lepszym wyborem będzie zainwestowanie w wyższej jakości panele monokrystaliczne. Dzięki czemu ilość wytwarzanego prądu będzie znacząco większa niż z paneli fotowoltaicznych.

Jeżeli jednak mamy możliwość rozłożenia paneli na wielkiej powierzchni, z której i tak nie korzystamy. Na przykład dobrze doświetlona część ogrodu, z której w małym stopniu się korzysta, polecamy, aby wybrać panele fotowoltaiczne, których zwrot nastąpi w takiej samej skali jak w wypadku paneli monokrystalicznych na mniejszym obszarze.

Podstawowe różnice między Fotowoltaicznymi
a monokrystalicznymi panelami.

Tutaj największą różnicą jest technologia ich wykonywania, która mocno przekłada się na ich wydajność. Panele monokrystaliczne są bardziej wydajne, ich efektywność w przetwarzaniu energii wacha się na poziomie od 16% do 20%.
W wypadku Paneli polikrystalicznych jest to od 14% do 16%.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi Social media, na których prezentujemy nasze realizacje:

Opracowane przez Studio graficzne Kraków.