Moduły fotowoltaiczne

Moduły fotowoltaiczne to nic innego jak bardzo dobrze nam znane panele słoneczne. Możemy je znać również jako zespół ogniw fotowoltaicznych (PV), które maja za zadanie przechwycić energię słoneczną. A w następnej kolejności przekształcić ją w zrównoważoną energię.

Produkcja ogniw słonecznych

Może zastanawiałeś się nad tym jak wygląda proces produkcji ogniw słonecznych? Po krótce postaramy się przedstawić jak wygląda taka produkcja. Oczywiście podstawową informacją dla tutaj jest fakt, że zdecydowana większość paneli słonecznych zbudowana jest na bazie krzemu. Na początku całego procesu piasek krzemionkowy zamieniamy w bardzo wysokiej temperaturze w krzem metalurgiczny. Dzieje się tak dzięki połączeniu węgla z kwarcytem w piecu łukowym. Następnym krokiem jest w trakcie procesu Siemensa przekształcenie go w czysty polikrzem.

I teraz właśnie pojawia się istotna kwestia istnienia krzemu typu P lub typu N. Aby tak się stało dodaje się śladowe ilości boru lub fosforu. Podczas tego etapu krzem polikrystaliczny może być wytwarzany w celu stworzenia płytek polikrystalicznych lub multikrytstalicznych.

W celu stworzenia najbardziej wydajnych ogniw monokrystalicznych należy stały kryształ krzemu poddać procesowi Czochralskiego. Proces ten polega na topieniu polikrystalicznego krzemu pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia, tak aby powstał duży pojedynczy monokryształ.

Budowa modułów fotowoltaicznych

Z całą pewnością widziałeś nie raz panele słoneczne na dachu budynku. Ale czy wiesz, w jaki sposób są one zbudowane?

Tutaj w paru punktach wymienimy podstawowe elementy:

  • Aluminiowa rama – pełni ważną funkcję montażową całej konstrukcji. Ma na celu chronienie krawędzi oraz zapewnienie bazowej konstrukcji do montażu w miejscu docelowym
  • Szkło hartowane – ma na celu ochronę paneli przed zjawiskami atmosferycznymi (deszcz, śnieg, grad). Zazwyczaj ma grubość od 3,00 do 4,00 mm i posiada dużą wytrzymałość na obciążenia mechaniczne.
  • Folia EVA – w tłumaczeniu oznacza „octan winylu etylenu” i odgrywa kluczową rolę w ochronie panelu przed wilgocią oraz brudem
  • Solarne ogniwa fotowoltaiczne – polikrystaliczne lub monokrystaliczne
  • Tylny arkusz – stanowi ostateczną powłokę zewnętrzna i ma na celu ochronę mechaniczną i izolację elektryczną
  • Skrzynka przyłączeniowa – jest centralnym miejscem, gdzie wszystkie ogniwa łączą się

Moduły fotowoltaiczne podsumowanie

Możemy byc pewni, że stosowanie modułów fotowoltaicznych jest idealnym rozwiązaniem na miarę dzisiejszych czasów. Z całą pewnością będą dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, które dostarczy energii elektrycznej w sposób ergonomiczny i ekonomiczny. W czasach, gdzie tak istotne jest dbanie o środowisko naturalne.

Jeśli chciałbyś zamontować panele fotowoltaiczne lub po prostu zaczerpnąć informacji, zachęcamy do kontaktu. Pomożemy Ci w składaniu wniosków oraz udzielimy potrzebnych informacji.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi Social media, na których prezentujemy nasze realizacje:

Opracowane przez Agencja reklamowa Aim.