Instalacje fotowoltaiczne
Instalacje fotowoltaiczne – Czym jest fotowoltaika mogliście przeczytać w artykule opublikowanym w maju. A jeżeli jeszcze go nie widzieliście to koniecznie przeczytajcie, ponieważ w tym artykule idziemy krok naprzód! Jeżeli już przeczytaliście to dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na poniższe pytania:
- Ile energii może wytworzyć instalacja fotowoltaiczna?
- Jaka jest potrzebna powierzchnia pod instalacje PV?
- Jakie jest najlepsze ułożenie dachu bądź powierzchni z instalacją?
- Fotowoltaika a brak prądu – czy posiadamy niezależność?
- Czy instalację należy czyścić?
Czy znałeś odpowiedzi na wyżej wymienione pytania? Spieszymy z odpowiedziami.
Ile energii może wytworzyć instalacja fotowoltaiczna?
Po pierwsze, wytwarzanie energii nie da się niestety tak łatwo określić. Z uwagi na to, iż zależy to od wielu czynników. Jak można się domyślić jednym z czynników jest pogoda i nasłonecznienie. KWp (kilo watt peak) czyli jednostka pozwalająca określić, jaką wydajność osiągają panele fotowoltaiczne. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp może dostarczać w ciągu roku ok. 900-980 kWh energii elektrycznej, natomiast dla porównania instalacja o mocy 5 kWp wytwarza rocznie ok. 4000 do 5000 kWh energii elektrycznej.
Jaka jest potrzebna powierzchnia pod instalacje PV?
Jeżeli chodzi o powierzchnie jaka byłaby nam potrzebna na założenie instalacji to przyjmuje się, że przy dachu, który ma optymalne nachylenie, tj. 30-35 stopni na każdy 1 kilowat mocy potrzebne jest około 6,5 m2 dachu. Natomiast, w przypadku kiedy dach jest typu płaskiego, bądź jest to grunt to potrzebne jest na 1 kWp około 10-15 m2.
Jakie jest najlepsze ułożenie dachu bądź powierzchni z instalacją?
Tutaj, na pewno, niezaprzeczalnie najkorzystniejszym byłoby ułożenie dachu, na którym znajdowała by się instalacja w kierunku południa. Z uwagi na to, że instalacja dawałoby maksymalną ilość energii przez cały rok. Jeżeli natomiast moduły byłyby skierowane na wschód/zachód to patrząc na jeden dzień. Instalacja wygenerowałaby około o 20% mniej energii, niż byłoby to w przypadku strony południowej dachu. Patrząc na ujęcie roczne to różnica zmniejszałaby się do wartości około 15%.
Instalacje fotowoltaiczne a brak prądu – czy posiadamy niezależność?
Przygodę z założeniem instalacji fotowoltaicznej zaczynamy często od wielu pytań. Między innymi czy posiadając instalację jesteśmy niezależni w przypadku awarii, czy instalacja będzie działać. Wydawało by się, że jeżeli panele produkują prąd a My konsumujemy prąd to awarie w dostawie nie powinny Nas obchodzić. Niestety w większości przypadku, z uwagi na podłączenie instalacji do publicznej sieci w przypadku awarii konieczne jest natychmiastowe odłączenie. Natomiast dzięki falownikom, które możemy Państwu zaproponować jest to możliwe. Ponieważ posiadają one funkcję zasilania rezerwowego i daje nam to swoją „własną mają sieć”.
Instalacje fotowoltaiczne – Czy należy czyścić?
W przypadku dachów, które mają standardowe nachylenie wystarczającym okazuje się deszcz. Jeżeli natomiast jest to dach płaski bądź grunt tutaj okazuje się potrzeba czyszczenia, lecz można do tego zatrudnić firmę do zadań specjalnych w czyszczeniu tego typu instalacji.
Reasumując, przejdzmy do argumentów, które przemawiają za instalacją fotowoltaiczną
produkcja własnej energii pozwoliłaby na uniezależnienia się od ciągłych wzrostów cen energii elektrycznej, co za tym idzie: własna produkcja=opłacalność. Instalacja fotowoltaiki dla każdego, płaski dach, pochyly dach czy też grunt, instalacja możliwa więc jest na każdym dachu czy też powierzchni.
Instalacje fotowoltaiczne a środowisko nam za to podziękuje, ponieważ produkcja prądu z paneli jest ekonomiczna i przyjazna środowisku. Nie da się ukryć, że słońca starczy dla każdego, energia pochodząca ze słońca jest pokojowym źródłem energii. W końcu o słońce nie toczy się żadna wojna, w przeciwnym wypadku jak jest to z gazem, ropą naftową czy węglem .
Dzięki fotowoltaice uniezależniamy się od improtów energii zza granicy, na przykład paliw kopalnianych.
Najnowsze komentarze