fotowoltaika skawina
fotowoltaika skawina

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Fotowoltaika Skawina – Farma fotowoltaiczna to nic innego jak elektrownia słoneczna, czyli szereg instalacji paneli fotowoltaicznych. Farma taka pozwala na zaspokojenie potrzeb firm czy budynków publicznych. Dzięki temu można skorzystać ze stworzonej samodzielnie energii i cieszyć się z ogromnych oszczędności finansowych. Farma taka również wpisuje się do pozytywnego działania wobec środowiska. Rezygnacja z dostaw prądu od komercyjnych dostawców daje ogromne oszczędności.

Fotowoltaika Skawina – A gdzie w Polsce możemy znaleźć największą farmę fotowoltaiczną?

Obecnie znajduje się ona  niedaleko Torunia, w gminie Czernikowo. Jest tam zainstalowane około  16 000 paneli o mocy 3,7 MW. Do założenia takiej farmy wykorzystano blisko 24 000 metrów kwadratowych. Pozwala to na zasilenie w przybliżeniu 1600 gospodarstw domowych, ponieważ produkuje około 3,5 GWh.

Jaki teren wybrać pod założenia farmy fotowoltaicznej?

Teren powinien mierzyć co najmniej dwa hektary i być dobrze nasłoneczniony. Oznacza to, że nie powinno być w pobliżu żadnych drzewa ani budynków, które mogłyby zasłaniać światło słoneczne. Najlepiej, aby farma znajdowała się z dala od dróg, przez które powietrze byłoby zanieczyszczone, zapylone. Mówi się, że optymalna odległość pomiędzy farmą a budynkami mieszkalnymi czy budynkami firm wynosi około 100 metrów.

Fotowoltaika Skawina – Czy instalacja działa tylko w słoneczne dni?

Nie da się ukryć, że słoneczne dni wpływają korzystnie na produktywność paneli, ale jak to się mówi „pogoda bywa zdradliwa”. W pochmurne dni system fotowoltaiki również działa, bo do paneli dociera spora ilość promieni słonecznych.

A co z terminem przydatności, czy panele przestają działać z dnia na dzień?

Faktem jest, że panele mają przybite około 30 lat życia, ale nie oznacza to, że w dniu 30 urodzin moduł przestaje działać z dnia na dzień. Chodzi o wydajność, która się po prostu obniży. Ciekawostką jest, że istnieje rekord paneli, który wynosi 60 lat, i nie zanosi się, aby miały przestać one funkcjonować.

Jaki koszt związany jest z założeniem farmy fotowoltaicznej?

Wszystko zależy od oczekiwań inwestora, ale koszt wynosi około 2 450 000 zł – 2 500 000 zł netto, przy czym należy pamiętać, że jest to kwota bez przyłącza energetycznego. Koszt przyłącza SN to około 200 zł / mb kabla Sn.

A więc czy to się opłaca i w jakim czasie można liczyć na zwrot inwestycji?

Inwestycja w farmę zwróci się w około 6-12 lat, a więc po tym okresie farma będzie już produkowała czysty zysk pozyskiwany z naturalnej energii słonecznej. Według nas jest to spora, ale słuszna inwestycja.

fotowoltaika skawina
fotowoltaika skawina

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi Social media, na których prezentujemy nasze realizacje:

Opracowane przez Studio graficzne Kraków.