Ogniwa fotowoltaiczne czym są?

fotowoltaika najczęściej zadawane pytania – Ogniwa fotowoltaiczne to urządzenia przetwarzające promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Fotowoltaika (PV) to proces wytwarzania energii elektrycznej za pomocą półprzewodników do przekształcania światła słonecznego w prąd stały.

Ogniwo fotowoltaiczne składa się z dwóch lub więcej warstw, z warstwą zewnętrzną wykonaną z materiału o wysokim powinowactwie do elektronów i warstwą wewnętrzną wykonaną z materiału o niskim powinowactwie do elektronów. Kiedy światło słoneczne lub inne promieniowanie elektromagnetyczne uderza w zewnętrzną warstwę, elektrony zostają uwolnione i mogą swobodnie płynąć, wytwarzając prąd elektryczny w obwodzie po drugiej stronie komórki.

System fotowoltaiczny i najczęściej zadawane pytania.

System fotowoltaiczny to system energii słonecznej, który zamienia światło słoneczne na energię elektryczną. Niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących fotowoltaiki to:

 • Co to jest system fotowoltaiczny?
 • Jakie są korzyści z zastosowania fotowoltaiki?
 • Jak działa system fotowoltaiczny?
 • Ile kosztuje zainstalowanie systemu fotowoltaicznego?
 • Ile energii mogę wytworzyć z mojego dachu?

W tym artykule odpowiemy na każde z nich.

Co to jest system fotowoltaiczny?

System fotowoltaiczny to zbiór urządzeń, których zadaniem jest przeróbka energii słonecznej w energię elektryczną. Montowanie go na domu mieszkalnym lub innym budynku użytkowym jest doskonałą inwestycją. Pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd, ale przede wszystkim jest najekonomiczniejszym rozwiązaniem na jakie aktualnie można sobie pozwolić.

Jakie są korzyści z zastosowania fotowoltaiki?

 • Obniżenie kosztów za prąd.
 • Możliwość pozyskania dofinansowania na założenie paneli.
 • Uniezależnienie się w większym stopniu od zmienności cen prądu.
 • Wysoka trwałość i nisko awaryjność całego układu.
 • Obsługa instalacji przy pomocy jedynie aplikacji.
 • Ochrona środowiska.
 • Wykorzystywanie niewyczerpalnej energii z słońca.

fotowoltaika najczęściej zadawane pytania – Ile kosztuje zainstalowanie systemu fotowoltaicznego?

Aby lepiej przybliżyć potrzebny nakład finansowy, poniżej zamieszczamy przykładową kalkulację dla 5 kW. to około 30 000 PLN. Należy Pamiętać jednak, że na tę kwotę ma wpływ ogromna ilość czynników. Przykładowo Panele montowane na dachu są tańsze od paneli montowanych na osobnych konstrukcjach.

Dla obliczeń można przyjąć, iż na każde 1000 kWh zużytej rocznie energii. Wymagana moc instalacji równa się 1 kWp. W zależności od wydajności oraz producenta będą to około 3 sztuki panelu o łącznej powierzchni 5-6 m2. Dlatego dla Pełnego pokrycia rocznego zapotrzebowania domu jednorodzinnego wymagane jest minimum 20 m2 nasłonecznionego miejsca na dachu.

Całość informacji możecie przeczytać w naszym poprzednim artykule odnośnie cen fotowoltaiki.

Fotowoltaika najczęściej zadawane pytania.
Fotowoltaika najczęściej zadawane pytania.

fotowoltaika najczęściej zadawane pytania- Ile energii mogę wytworzyć z mojego dachu?

Zastanów się jaka moc paneli będzie Ci potrzebna, najłatwiej to zrobić analizując rachunku z ostatnich trzech miesięcy. Ułatwi Ci to obliczenie rocznego zapotrzebowania na energię. Zastanów się, czy nie planujesz również w najbliższych latach jakiegoś nowego zakupy typu samochód elektryczny, czy urządzenia użytku domowego. Jeżeli potrzebujesz porady w tej kwestii, zapytaj w firmie, nasi doradcy na pewno pomogą Ci w wyborze. Właściwy wybór mocy instalacji fotowoltaicznej to gwarancja opłacalności. Twoja instalacja fotowoltaiczna ze względu na system magazynowania prądu, powinna być przewymiarowana o około 20%. Pamiętaj, że w przypadku za dużej mocy sprawi, że instalacja fotowoltaiczna dłużej będzie się spłacać, a energia, której nie zdołasz zużyć, przepadnie z końcem roku. Z kolei za mała moc będzie oznaczać dopłaty do rachunku.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi Social media, na których prezentujemy nasze realizacje: