FAQ

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga zmiany istniejącej instalacji elektrycznej?

Instalację fotowoltaiczną przyłączamy do istniejącej już instalacji elektrycznej budynku, jeśli jest w dobrym stanie, nie potrzeba żadnych modyfikacji. Jeśli jednak jesteśmy dopiero na etapie budowy domu i planujemy wykonanie własnej elektrowni słonecznej warto przemyśleć kilka kwestii jak np. wybór miejsca na montaż inwertera, zabezpieczeń AC/DC, a także licznik. Warto np. pamiętać, o tym, że falownik najlepiej umiejscowić w pobliżu głównej rozdzielnicy budynku. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultować się wcześniej Naszym doradcą zajmującą się profesjonalnym montażem fotowoltaiki, która nie tylko doradzi odpowiednie miejsce na falownik, rozplanuje okablowanie instalacji, ale również oszacuje potencjalne zużycie energii na podstawie wielkości domu, systemu ogrzewania, liczby domowników czy planowanych urządzeń energochłonnych jakie przewidywane są w domu.

Czy są jakieś przeciwskazania do montażu instalacji fotowoltaicznej?

Na ogół nie istnieją żadne przeszkody w montażu fotowoltaiki. Jednak, żeby mieć pewność, że budowa systemu fotowoltaicznego na Twoim domu jest możliwa skonsultuj się z naszym doradcą, który po wykonaniu audytu i obejrzeniu miejsca montażu oceni czy fotowoltika to rozwiązanie dla Ciebie. Przeszkody które mogą być istotne to – duże zacienienie bez możliwości usunięcia czy kiepski stan konstrukcji dachu. W przypadku braku miejsca na budynku, konstrukcję można z powodzeniem zamontować również na gruncie.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej, ponieważ zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest rozmiar systemu, czyli moc instalacji fotowoltaicznej, dobierana jest ona do całorocznego zapotrzebowania gospodarstwa domowego lub firmy na prąd. Innymi elementami wpływającymi na cenę fotowoltaiki jest – rodzaj komponentów, miejsce montażu (zależnie od lokalizacji instalacji – na domu lub np. na budynku gospodarczym czy gruncie – można użyć innych elementów montażowych), pokrycie dachu, sposób finansowania, a także komfort związany z kompleksową obsługą klienta. Na ostateczny koszt instalacji mają wpływ również dopłaty i ulgi na fotowoltaikę jak np. ulga termomodernizacyjna.

Jakie urządzenia może zasilać instalacja fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne mogą zasilać wszystkie urządzenia w Twoim domu, w tym system ogrzewania. Najpopularniejszym rozwiązaniem w ostatnim czasie jest połączenie systemu fotowoltaicznego oraz pompy ciepła. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy nie tylko darmową energię elektryczną ze słońca, ale także ciepło, które może ogrzewać budynek oraz wodę użytkową.

Jak dbać o instalację fotowoltaiczną?

Częste opinie o fotowoltaice są takie, że panele trzeba myć, serwisować i odśnieżać. Jaka jest prawda? System fotowoltaiczny jest praktycznie całkowicie bezobsługowy. Instalacja nie posiada ruchomych elementów, jest więc wysoce odporna na awarie i nie potrzebuje serwisowania. Dzięki czemu nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Paneli nie trzeba też myć ani odśnieżać. Zabrudzenia spłucze deszcz, a śnieg osunie się pod wpływem grawitacji. Obsługa instalacji odbywa się dzięki dedykowanej aplikacji. Dzięki temu możemy sprawdzić jak działa nasz system i ile produkuje prądu z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.

Jaka jest żywotność instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja działa z wysoką sprawnością nawet przez ponad 30 lat. Świadczą o tym gwarancje producentów, którzy zapewniają wysoką sprawność po tym okresie. Dla przykładu firma Sunport oferuje 30-letnią gwarancję na sprawność swoich paneli fotowoltaicznych na poziomie 82%. Systemy fotowoltaiczne to inwestycja na lata, przynoszące długofalowe oszczędności.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ADRES

Pasaż Skawiński,

Skawina ul. Krakowska 19A,

32-050 Skawina

ZADZWOŃ DO NAS

NAPISZ DO NAS

15 + 2 =