Energia Odnawialna – O co chodzi?

Energia odnawialna – Odnawialne źródła energii (OZE) bazują na naturalnych, ekologicznych i niewyczerpywalnych zasobach. Wypracowane sposoby pozyskiwania gwarantują nie tylko bezemisyjną produkcję energii elektrycznej czy cieplnej, ale też niekończące się możliwości wykorzystania. Przez lata opracowane już zostały efektywne metody pozyskiwania prądu i ciepła z wymienionych ekologicznych źródeł odnawialnych. Wszystkie zapewniają to, czego nie daje węgiel i podobne mu surowce energetyczne. Tzn. przyjazność środowisku i pewność, że ich po prostu nie zabraknie. Każde jednak ma swoją specyfikę, trochę inne cechy, sprawdza się w innych miejscach i na różną skalę. Jakie są odnawialne źródła energii i czym się charakteryzują?

Energia słoneczna:

Energia ze słońca może być wykorzystywana na dwa sposoby – do wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła. Pierwszego dokonuje się poprzez używanie kolektorów słonecznych, które pochłaniają energię słoneczną i w postaci ciepła przekazują ją dalej do instalacji. Gdzie przekształcana jest na możliwą do efektywnego wykorzystania. Druga z metod, czyli fotowoltaika, polega na instalacji ogniw zbudowanych z materiału półprzewodnikowego (najczęściej krzemu). Które pozyskują energię promieniowania słonecznego i przekształcają ją na prąd stały. Czy wiesz, że wystarczyłoby pokrycie panelami fotowoltaicznymi 0,3% powierzchni planety by zaspokoić potrzeby energetyczne ludzi na całym świecie? To mniej więcej teren wielkości Szwecji, a więc bardzo nieduży, prawda?

Energia odnawialna – Ile kosztuje energia z odnawialnych źródeł?

Wytwarzanie energii i korzystanie z „zielonych”, alternatywnych źródeł ma wiele zalet. Jak jednak przedstawiają się kwestie ekonomiczne? Czy równie pozytywnie? Odpowiedź na to pytanie może być dla niektórych zaskakująca. Ponieważ dane Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) wskazują, że cena produkcji w niektórych elektrowniach fotowoltaicznych i wiatrowych spada dziś poniżej tej, jaka jest osiągana w instalacjach zasilanych węglem. Sprawia to, że coraz bliższy wydaje się punkt zwrotny w procesie transformacji energetycznej. Jakie są tendencje jeśli chodzi o poszczególne odnawialne źródła energii?

Spadki kosztów produkcji w elektrowniach fotowoltaicznych i wiatrowych wskazują jednak na ogromny potencjał energii OZE – niższe ceny z pewnością sprawią, że alternatywne źródła energii staną się bardziej popularne. Dzięki temu, że tego typu inwestycje są opłacalne oraz zapewniają nie tylko zwrot kapitału i oszczędności, ale też stabilność ekonomiczną, mogą stopniowo lecz konsekwentnie wypierać z rynku emisyjne sposoby wytwarzania energii. Nowoczesne i ekologiczne technologie OZE napędzają wzrost gospodarczy, a więc są nie tylko pożyteczne w kwestiach klimatu i środowiska, ale także chociażby rozwoju nowych miejsc pracy. Coraz bardziej korzystne i przynoszące zyski staje się też inwestowanie w odnawialne źródła energii na poziomie lokalnym.

Publikacja przygotowana przez Studio graficzne Aim.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi Social media, na których prezentujemy nasze realizacje: